Sporting Highlights

June 2019

Athletics

At the 2019 London Schools’ Combined Events Championships, Georgia Baker came first overall out of Kent, Middlesex and London schools with an impressive score of 2802 in the Pentathlon.

Following her Kent County Gold, Lucinda White competed in the UK Javelin Carnival at Loughborough University over half term. In a close fought contest, she gained Silver with her throw of 38.38m. Meanwhile, her throw last month of 42.22m continues to maintain her position at the top the UK Rankings.

Sevenoaks athletes had a very successful day at the 2019 Kent Schools’ Track and Field Championships with our students winning a number of medals:

  • Harriet Medlen - 100m, 2nd
  • James Davies - 400m, 1st
  • Fin Croll - 1500m, 2nd
  • Harriet Medlen - Long Jump, 2nd
  • Lucinda White – Javelin, 1st
  • Elspeth Watson – Discus, 3rd
  • Georgia Baker - Long Jump, 2nd
  • Meghan Watson - Steeple Chase, 1st
  • Georgia Baker – Hurdles, 1st
  • Sandy Milligan - 200m, 3rd

A number of athletes performed brilliantly at the IAPS athletics event at Julie Rose Stadium in Ashford and have qualified for the nationals in Birmingham after the end of term:

  • Benedict Apponyi – Javelin, 2nd
  • Amber Boardman - Javelin, 1st
  • Amber Croll - 800m, 1st
  • Sophie Kelly - Long Jump, 2nd
  • Summer Knight Thompson - High Jump, 3rd
  • Eva Matthew - 800m, 2nd
  • Harriet Medlen - 100m, 1st
  • Harriet, Amber, Izzy O and Summer - Girls 4 x 100m Relay 1st

At the English Schools’ regionals, the inter girls came first overall and the junior girls finished third with both teams qualifying for the national event in July.

At Cranleigh, our junior girls and inter boys came third overall with some excellent individual performances.

Cricket

The U13 girls had a fantastic day at the Lady Taverners indoor national finals at Lords Cricket ground. They finished third overall and also enjoyed a tour of the historic ground.

Well done to Matt Dawkins (Y9) who scored 49* and took 5 wickets playing for the first team versus Judd.

Congratulations to the U13A side who are through to the semi-final of the Kent Cup plate competition.

We have had a fantastic end to the league season as our 1st, U15A, U14A and U14B teams won their respective leagues. 

Our U14 girls finished second out of 16 schools at the Hurst tournament. 

Fencing

Woser Prossor came second at the England Youth Fencing Championship in the boys U15 foil category. This qualifies him for the England team to compete at the internationals in Paris in February 2020.

Amelie Tsang won silver the England Youth Championships U13 Foil. She also won the British Youth Championships U14 foil last month.

Congratulations to you both.

Football

James Davies is being awarded the Golden Boot for the U15 Central Division of the Kent Youth League for the 2018/19 season. There are 11 teams in this highly competitive division including Maidstone, Ashford and Ebsfleet, so this is an exceptional achievement.

Gymnastics

Suzie Broadfield and her partner represented London at the Acrobatic NDP national finals and placed fifth.  

Swimming

Louis Hayes has qualified for the British Summer Championships in 8 events (50Free, 100Free & 200Free, 50Fly & 100Fly, 50Back, 50Breast and 200IM).

The following pupils have also qualified for the England National Summer meet:

  • Kara Dimond (100Breast)
  • Louis Hayes (100&200Back)
  • Izabella Okaro (100Back)
  • Zachary Raymond (50,100 & 200Free)
  • Elspeth Watson (200Fly)

Congratulations to Demi Alli, who has been selected to take part in the Swim England South East Regional Pathway Programme.

Tennis

Well done to our U14 and 1st teams for winning versus Tonbridge in the quarter-finals of the Kent Cup.

Congratulations to Samuel De Mariveles on being selected to represent Kent LTA in the South East Team Trophy.

The senior boys, inter boys, junior boys and junior girls have all qualified for the Kent Tennis inter-schools finals in Tunbridge Wells.

A huge congratulations to our senior boys tennis team who have also qualified for the national schools’ tennis finals in July.

The top pairs in each age group played in a mixed doubles tournament versus Wellington, Cranleigh, Epsom and Haileybury with the seniors winning, U15s placing second and the U14s also winning. 

Staff

Congratulations to John Witton, Teacher of Biology, who came first in the Weald Challenge 50K Ultra Trail marathon.

Lewis Church, one of our fantastic coaches has been selected to represent the senior GB team in the decatholon at the European Combined Events Team Championships Super League in Lutsk, Ukraine on July 6-7. 

Old Sennockians

Sabrina Sinha (OS) won the prestigious Westminster Mile in the U20 age category.  

 

 

Facebook

Follow sport on facebook

View our page